Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 7ο τουρνουά Β.Παδουβάς

Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι για το φετινό τουρνουά Βασίλης Παδουβάς, φέτος δεν τιμήσαμε μόνο την μνήμη του αγαπημένου μας Βασίλη, αλλά καταφέραμε με την βοήθεια όλων εσάς που στηρίξατε το τουρνουά να μαζέψουμε και το ποσό των 1.700€ το οποίο θα κατατεθεί στον λογαριασμό του δήμου Μίνωα Πεδιάδας για τους σεισμόπληκτους.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, τον τίτλο κατέκτησε στο 7ο τουρνουά η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά που κέρδισε στον τελικό με 65-74 επί της ομάδας μας, σε ένα παιχνίδι με αυξημένο ενδιαφέρον αφού οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο ημίχρονο η ομαδα μας ειχε προβάδισμα 36-31 όμως το επόμενο 10λεπτο έληξε ισόπαλο 47-47 για τις δύο ομάδες. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στη νίκη που τους χάρισε τον τίτλο του τουρνουά. Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-31, 47-47, 65-74.

Στο μικρό τελικό που προηγήθηκε, ο Ηρόδοτος επικράτησε 86-77 της Αναγέννησης. Οι «κυανόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ όμως η ομάδα του Αρκαλοχωρίου ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Έτσι το 40-35 του ημιχρόνου έγινε 58-56 στο 3ο δεκάλεπτο για να διευρύνει στο τέλος ο Ηρόδοτος τη διαφορά και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-35, 58-56, 86-77.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων ο ΑΟΚ Χανιά επιβλήθηκε 92-40 του Ηροδότου, με εμφανή τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Τα δεκάλεπτα: 32-17, 50-28, 74-33, 92-40.
Στο άλλο παιχνίδι η ομάδα μας νίκησε 66-46 την Αναγέννηση, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Τα δεκάλεπτα: 15-8, 29-19, 54-32, 66-46.

Ο πρόεδρος της επιτροπής μπάσκετ του ΟΦΗ, Σίμων Καμπάκας ανέφερε για το γεγονός αυτό: « Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 7ο τουρνουά Βασίλης Πάντοβας τιμώντας την μνήμη του Βασίλη και παράλληλα μαζεύοντας χρήματα για τους σεισμόπληκτους του Αρκαλοχωρίου. Είμαι ευχαριστημένος τόσο για το αγωνιστικό κομμάτι που είχε η ομάδα αλλά είμαι ευχαριστημένος και για όλα τα σωματεία που συμμετείχαν σε αυτό.

Ευχαριστούμε όλες τις ομάδες, τους διαιτητές τους κριτές και την ΕΚΑΣΚ.

Ευχαριστούμε τον Ηρόδοτο και την διοίκηση

του για την άψογη φιλοξενία.

Ευχαριστούμε την ομάδα του ΑΟΚ Χανιά που επιβαρύνθηκε τα έξοδα διαμονής της στο Ηράκλειο και με την συμμετοχή της είχαμε αρκετό σασπένς στο μεγάλο τελικό.

Ευχαριστούμε την ομάδα του Αρκαλοχωρίου που ενώ δεν έχει καταφέρει να προπονηθεί λόγω των συνθηκών όλο αυτό τον καιρό έδωσε το 100%.

Τέλος ευχαριστούμε τον κόσμο που τίμησε με την παρουσία του τόσο την μνήμη του Βασίλη μας όσο κι αυτόν τον ιερό σκοπό που είχε το φετινό τουρνουά».